Každý den využíváme bezdrátové technologie a možná některé neznáte. Okrem Wi-Fi existuje spousta dalších technologií pro bezdrátový přenos dat. Popíšu vám tři technologie, které jsou pro nás důležité a můžeme je využit s KODI. Připravuji velký tutoriál o stavbě chytré domácnosti neboli chytré domácí sítě.

Tyto technologie budou taky důležitou součásti sítě. V našem tutoriálu se ještě jednou vrátíme k bezdrátové technologii, ale ukážeme si i konkrétní využití. Dnes si popíšeme technologie obecně.


Miracast (zrcadlení obrazu)

 

První technologii bude miracast. Tato technologie právě využívá pro komunikaci Wi-Fi. Je alternativou k Apple Air-Play. Využívá se pro přenos obsahu z obrazovky zařízení do televizi. Technologii miracast podporují a implementují výrobci jako Qualcomm, Samsung, nVidia a LG. Tuto technologii najdeme ve smartphonech nebo tabletech.
Miracast podporuje i Android a to od verze 4.2. Proto, aby přenos fungoval, je potřebné, aby zařízení získalo certifikaci Miracast. Aby ji mohlo získat a bylo certifikované, musí podporovat technologii Wi-Fi Direct a zvládnout streamovat video v rozlišení Full HD (1080p).


Vlastně tato technologie slouží nato, aby jste to co vidíte na svém mobilu, tabletu nebo i na notebooku, dostali na obrazovku vaší televize. Neboli jináč můžeme to nazvat i jako zrcadlení obrazu. Okrem obrazu přenáší i zvuk bezdrátově. Tuto technologii najdeme i pod dalšími názvami, v podstatě stále znamenají to samé, slouží pro zrcadleni obrazu. Můžete to vyzkoušet, stačí aby váš televizor podporoval miracast a byl bezdrátově připojen k domácí síti, internetu. Pak stačí na svém (android) mobilu zapnout bezdrátový přenos obrazu, který najdete v nastavení. Ještě bych upozornil, že tak jak televize i mobil musí mít podporu a mít v nastavení zapnutý bezdrátový přenos obrazu. Televizi musíte mít připojenou cez Wi-Fi, když budete mít drátem, bohužel to nebude fungovat, protože tento protokol funguje a komunikuje jen přes bezdrátovou síť Wi-Fi. U certifikovaných počítačů – notebooku, které pohání procesor od Intelu a podporuje technologií Intel WiDI, umožní vám taky přenést obraz z počítače do vaši televizi.


Dneska je populární a stále více se rozšiřující 4K rozlišení u televizí a obrazovek. Bohužel, pro toto rozlišení nemůže býť miracast použitý, protože nezvládne rychlost přenosu. Tato technologie zatím nemůže nahradit klasické HDMI / DisplayPort propojení.


Bluetooth

Další bezdrátová technologie, kterou v podstatě najdeme ve všech současných mobilních telefonech, tabletech a ve spoustě dalších zařízeni, například počítačích, reproduktorech, osvětlení a různých čidel, se jmenuje Bluetooth. Vznikl kvůli komunikaci a přenosu neboli pro výměnu dat mezi dvěma zařízeními a k přenosu zvuku. Bluetooth technologie má vice verzii. Jejich hlavní rozdíl spočívá v rychlosti přenosu dat a spotřeby energie, co je důležité právě při mobilních technologiích. První verze 1.2 dosahovala maximálně 1 Mbit/s, další verze byla 2.0 + EDR, která mněla vyšší rychlosti a lepší spotřebu, maximální rychlost byla 3 Mbit/s. Verze 3.0 + HS už dosahovala rychlost 24 Mbit/s, tato verze ale pro vysokorychlostní přenos využívá Wi-Fi, tuto maximální rychlost přenosu poskytuje jen v určitých podmínkách, kde musí zařízení být certifikováno a podporovat HS. V podstatě to znamená, že tyhle rychlosti dosahuje skrz využití Wi-Fi a Bluetooth v tomto případě slouží jen pro navázaní komunikaci mezi dvěma zařízeními.


Výrazné zlepšeni spotřeby energie pro neustálé zapnutí na smartphonech a pro komunikaci přinesla další verze 4.0. Přenosová rychlost se nezměnila, umožní maximální rychlosti 24 Mbit/s. Ale tato verze se využívá hlavně kvůli nízké spotřebě a nasazuje se v oblasti, kde je nutné, aby komunikovali zařízeni mezi sebou neustále. Rychlost se tady nepreferuje a tam kde je potřebné přenášet velké data (fotky, hudbu atd.) využívá se stále verze 3.0.


Poslední verze 4.2 vznikla vylepšením předchozích. Specifikace Bluetooth 4.2 byla vydána v prosinci 2014. Tato verze vznikla kvůli „internet věcí“. Jde o produkty a zařízení, které slouží k měření, sledování a všeho možného, jsou to v podstatě čidla a senzory, které neustále komunikují s okolním světem. Přinesl proto nový protokol IPv6/6LoWPAN, pak IPSP (Internet Protocol Support Profile) která umožní přímo přistupovat Bluetooth Smart věcem k internetu. Okrem toho navýšila přenosové schopnosti, snížila energetické nároky a funkce, které zvyšují ochranu soukromí. Už dnes na trhu najdeme spoustu zařízení, které využívají nový BT 4.2. Například chytré náramky, které umožní měřeni srdečního tepu (frekvence), chytré hodinky, senzory a nejrůznější čidla. Tyto přístroje komunikují s telefonem, tabletem, počítačem a předávají jím získané informace. Proto potřebují byt neustále připojeni a komunikovat a proto je nutné, aby jejich spotřeba energie byla extrémně nízká a právě nová verze Bluetooth 4.2 to umožnuje.

NFC

Další a poslední tehcnologie, kterou vám představím v dnešním článku je NFC. NFC (Near Field Communication), je to další bezdrátová technologie, která ale komunikuje mezi dvěma zařízeními na velmi krátkou vzdálenost do 4cm. V podstatě ti dvě zařízení musí být přiblížené k sobě.


NFC vychází z RFID standardu. RFID je štítek, se kterým se určitě každý setkal v obchodě, dneska jsou s tím polepené všechny produkty, potraviny, jde o ten nálepek, který většinou slouží proti krádežím. Nebo když vlastníte platební kartu a podporuje bezkontaktní plateby s terminálem v obchodě, tak to vlastně taky funguje na principu jako RFID nebo NFC. Dneska najdeme i mobilní telefony - smartphony, které jsou vybavený s NFC. Bohužel není to stále tak rozšířené v mobilech, spousta zemí umožňuje s využití této technologie a spoluprací s bankami platit mobilem v obchodech. Ale vrátíme se k tomu, co vlastně můžeme dělat a kde můžeme využít NFC. Na začátek si dejme pár příkladů, například u smartphonů můžeme přeposílat vizitku, kontakty nebo i obrázek, slouží to hlavně pro přenos malých souborů. Další možností je autorizace u vstupu, možná to znáte z práce nebo setkali jste se s tím v rámci vysoké školy. Okrem komunikaci, virtuální klíči (autorizaci) a komunikaci mezí dvěma zařízeními (telefony), se nejvíce využívá s NFC tagma nebo NFC nálepkami, štítkama.


Různé NFC tagy a štítky atd, v tomto článku nebudeme rozebírat, je to nad rámec tohoto článku. Ale o této technologii a jejím využití s KODI a chytrou domácností si ukážeme v dalším článku.

Maceček Richard

Maceček Richard Google Plus

Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

 • Komentáře nenalezeny
Powered by Komento

Naše projekty

 • Sledujte náš youtube kanál

  Přihlášení

  G+ Stránka

   

  Poslední komentáře

  Android

  Diaľkové ovládania pre KODI: 10. Záver

  Otestovali sme 9 rôznych aplikácii na ovládanie Kodi centra. Možno sa pýtate, ktorá je najlepšia. Je veľmi ťažké vybrať len jednu. Veľmi to závisí od požiadaviek užívateľa, čo očakáva od aplikácie.

  Julius Antal

  Julius Antal

  Občasný prispievateľ, užívateľ androidu a tester aplikácii.

  Číst dál...

  Windows

  test webu

  Návod je zaměřen na běžné uživatele, kteří nemají žádné předchozí zkušenosti s instalací KODI, článek by měl pomoci všem začínajícím uživatelům nainstalovat mediální přehrávač KODI. Od čtenáře se očekává pouze zvládnutí rutinních úkonů (kopírování souborů, stahování souborů).

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Číst dál...

  Mac OS

  KODI na OS X

  Z KODI se stal nejuniverzálnější systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Každý si může stáhnout a nainstalovat KODI na Windows, Linux a OS X, jedná se totiž o free open-source aplikaci.

  Maceček Richard

  Maceček Richard Google Plus

  Zakladatel a tvůrce centerko.cz, šéfredaktor, miluje "Inteligentní" chytré domácnosti.

  Číst dál...

  Linux

  [Návod] Instalaci Linuxu Mint 17 Mate

  Dnes si ukážeme instalaci Linuxu Mint 17 Mate 32 bit verzi.

  Číst dál...